FORUM SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PELLGU SHQIPTAR

Shko poshtë

PELLGU SHQIPTAR Empty PELLGU SHQIPTAR

Mesazh nga Hene@ Wed Apr 22, 2009 12:13 pm

- DISKUTIME

Po Ju si mendoni?

1. gjuhët sllave janë me alfabet grek, me përjashtim të dsave që paten ndikim latin

2. sllavët e moren fjalën pelazgi, nga grekët edhe ta detyruan ty e disave këtu,ngase ia detyruan vet shkencës albanstike, në Albanistikë.

3. Fjalori albanistik i sotëm është derivat i fjalorit sllav, që assesi nuk kishte guxim as mundësi asnjë albanolg shqiptar të depërtonte tej Ballkanistikës, në asnjë sympozium linguistik të derisotëm, por krejt iu përshtaten direktives sllave, që mbizotëroi mbi atë greke përmes fuqisë së llavës sllave - e ti ende nuk ke guxim as dituri ta pranosh, por ndyen tjetrin po nga ajo fëlliqësirë serbe edhe nën nofkë fshehur!

4. ta kanë futë zanafillen e shkences në SHQIP me direktiva sllave: pelazg, temë, teori, teatër, teo, teolog, teologji, tezë, metatezë, anitezë, diotezë, antonime, sinonime, etnonim, patronim, antikitet ...ti je i rreshtuar pas tyre, përderisa flet si ata këto termine.

5. Unë i flas shqip nga fjala pellg (jo pelag): pellgas, themë, theori, theatër, theo, theolog, theologji, thezë, metathezë, antithezë, diothezë, antinome, synonome, etninome, patronome, antikuit (antikuni, kundër kuniformit pellgasisht Cuneiform Language) - ju po flisni e po rreshtoheni pas sllavëve ashtu sikur derisot edhe me shkencë e fjalor shkencor albanistik! Sllavët e kanë përshtatur në gjuhët e tyre - pelazgi - pelag, arkipelag - ti ece pas tyre - jo unë - a po ta kap rradakja tash?

6. nuk mund t'i detyroni as grekët as sllavët të mos thonë në gjuhët e tyre emërtimin për fjalën - pellgas (pelasg, pelazgi, pelagonia - pela edhe kali pela... Por ti duhet ta thuash shqip - pavarësisht si është derisot, sepse është gabim prej mijëra gabimeve!

7. Ti e disa si ti këtu, nëse nuk e dini bile atëtë thjeshten: nga Thrrakishtja illire u formuan gjuhët greke e sllave, që sot janë të përziera, një sallatë ruse, që ata e dinë si mund tëdalin në krye... Ti merr shembuj nga greqishtja e lashtë - thuase nuk i dimësi janë emërtimet greke e sllave, aq banalisht, sa as vet nuk ia ke idenë!

8. Është më shumë se fëlliqësirë e hipokrizi, kur edhe vet mundohesh gjoja po drejton diç përmes shembujve të nënvizuar nga greq. e lashtë dhe vet bie po në ato fëlliqësira, duke mos e pranuar TË VËRTETEN SE 'POPULLI I PELLGUT TË UJIT' PËRDERISA THIRRET ''I PELLGUT' SHQIP, E JO POPULLI I PELAGUT A PELARGUT, ATËHERË DUHET TË JESHË TRIM E TA THUASH SHQIP - PELLGAS!

9. UNË I THEM SHQIP - PELLGAS, PELLGASIA, PELLGASISHTJA, E JO AS GREQ. PELARGOS, AS PELAGOS, POR THEM E FLAS KRENAR E GUXIMSHËM NGA FJALA SHQIPE - PELLG!

10. ju po siellni shkrime të njohura, e të pranuara DHUNSHËM me direktiva politike sllave, mbi shkencën shqiptare, ashtu sikurse pranohet sot dhunshëm Sllavistika mbi Hellenistiken, ashtu sikurse nuk thirret Hellenicos, po Greqia, ashtu sikurse Thrrakishtja (që ti duhmon me termat sllave: trak, traka, trakishtja, fisi trak e kak...trakase e kakase), kur ajo thohet shqip - thrrak, thrrakishtja, fisi thrrak, fiset thrrakase (në mungesë të tingullit th në sllavishtet)!!!!!


Ky 'dekameron' dhjetpyetës' le të shërbej për tëgjithë ata si ti të mbetur në fëlliqësirat sllavo-greke!


UNË FLAS SHQIP - TRUMAT E BACIT!

JAM VET NEZIR MYRTA!




post scriptus: të gjitha shkrimet e mia janë botërisht të njohura në shumë gjuhë, që u mundovatë shkruaj në mënyrën më të thjeshtë, pa i hermetizuar me nocione kadente e dekadente, mish-mash formulash e dokrrash që të dhëmb koka nga leximi i tyre i zërit njëtrajtshëm - e mund t'i rishkruaj në atë stil, sa pakkush mund ta kuptojë, ashtu sikur nuk kuptohen shkrimet pseudoshkencore të deritashme, duke iu siellur mullarit greko-sllav rretherrotull - dhe shkrimet e mia janë në disa forume, ku vetëm këtu ka 6300 lexues kjo themë dhe shkrimet e mia nuk zhduken përderisa të zhduket ELEKTRONIKA KIBERNETIKE!

Le të mbetet ky shkrim përgjigje për të gjithë diskutantët si dias-dhiasi!
Hene@
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi