Nezir Myrta / GENI DHE VEPRA

Shko poshtë

Nezir Myrta / GENI DHE VEPRA

Mesazh nga Hene@ prej Sat May 09, 2009 8:01 pm

Nezir Myrta / GENI DHE VEPRA

... Nuk osht, vetëm të ketë luftëra... se nuk dëshmon vetëm lufta, por edhe në kohë paqjeje, pse ka qejf dikush, të bëhet femër e fuqishme - kur dihet se femra e fuqishme bëhet vetëm kur osht pushtetare e fortë, aty shihet fuqia e femrës, se kjo fjalë - e fuqishme disi nuk bën këtu, sepse mund të ketë femra: të zonja, të famshme, e edhe heroina, e kishte e ka kombi ynë, por diktoi politika, ku shumë varre mbeten të rrafshuara rrafshmetokë, e shumë të humbura - dhe mendoj se vetëm një armë e bën femrën të zonjen dhe të paharrueshme në jetë - sikurse tek ushtari që arma ma e fuqishme osht - morali luftarak, kjo vlenë edhe për femrën - morali i lartë - fuqi morale! Nuk është me rëndësi çka ke - po kush je!

Personalitet i fuqishëm, mund të jetë edhe kush ka pasuri të madhe, anipse ajo fuqi është e përkohshme, po mbi të gjitha besnikëria e morali, e ''puna e saj për dinjitet personal'' krijohet vetiu, rilexoni ''Femra në retrospektivë'', se ka vetëm fuqi të përkohshme dhe fuqia e përhershme është fuqia intelektuale, ta mbushë mendjen, thonë, e sikurse thonë pleqt tonë: me mend hahet dynjaja! E synimi për tu bërë femër e fuqishme, në këtë drejtim, na knaqë të gjithve, kur shihet femra ambicioze, por realizimi mvaret nga shumë faktorë tjerë... spjegohu!

Kam ndigjuar shprehjet: mishi osht i krymbave (për femren), po vlen edhe për mashkullin, sikurse morali ushtarak edhe morali për punë, e dinjitet, e bën femren të madhe, por mbi të gjitha një femër të fuqishme e paramendoj, kur formon familje të fuqishme, pavarësisht kushteve e rrethanave, një femër mbeti madhështore, kur pati djem e vajza heronj, në luftë e në paqje! Pra, na duhen femra madhështore! Kjo është fuqia e femrës!

Ashtu sikurse është njeriu i lumtur, madhështia e fuqia njerëzore, që mvaret çfarë gjenerate po len, e çfarë vepre po iu len brezërive...! Ferma e fuqishme, krijon brez të fuqishëm familjar, jo vetëm dinjitet personal!

Femër e fuqishme është ajo, që e përciellin në varr bijtë vigaj, e bijat vigane!
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi