Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Shko poshtë

Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Mesazh nga Hene@ prej Sat Apr 25, 2009 4:49 am

Ata që fituan betejat, nuk janë as në lista! 
Ata që i bishtnuan luftës u gdhinë ministra!” (Agolliane) 


Avdi Ibrahimi – ish-zëvendës komandant në Brigadën 128 të UÇK-së në ZOP 

Të nderuar dëshmorë, Ju që fituat përjetësinë! 
Ne që patëm nderin të ishim bashkëluftëtar me Ju. Nga të gjitha trojet shqiptare shprehim respektin dhe admirimin ndaj jush dhe, veprës suaj fisnike rënë në luftën çlirimtare për liri e bashkim kombëtar. 

Përpjekjet çlirimtare te një grupi shokësh nga Komiteti Kombëtar Shqiptar Për Bashkimin e Trojeve Shqiptare, të cilët kishin bashkuar idealet e larta patriotike e njerëzore për ta luftuar pushtuesin serbo-jugosllav që mbanin të pushtuara tokat shqiptare, arriti qellimin, më 28 nëntor 1987 në fshatin Nashec të Prizrenit në vatrën bujare të një atdhetari, vendosi formimin e Shtabit politiko-ushtarak me ç’rast u formua brigada – 28-të. Kjo date do të jetë simbol i mëvonshëm Brigadas 128- të Ushreisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut. Ky formacion politiko-ushtarak kryen disa akcione guerilase anemban trojeve të pushtuara shqiptare. Por duke mos dashur të zgjatemi në këtë histori, do të veçojmë datat e dëshmorëve të rënë në kuadër të këtij formacioni: 
Më 19. 04. 1992, në krye të detyrës nga pritat e patrullës serbe në Prizren në lagjen “ortakoll” bie heroikisht duke e paguar veten Komandanti i njësitit gueril”Zjarri 003” Alush Kryeziu. 
Më 03. 05. 1995. bie heroikisht, komandanti i njësitit gueril “Zjarri 002” Besim Ndreca, duke mos pranuar dorëzimin e armës, në vendin e tij të punës në Shirok, komandantit të milicisë serbe famëkeqit Shoshkiq, Besimi i bie plumbë ballit duke i thënë se vetëm kështu shqiptari e dorëzon armën o biri shkinës, mëpastaj epilogu i kësaj ngjarje rezuton me vrasjen e dy oficereve e disa ushtarëve ushtarako-policor në Malësi të Re, kështu duke paguar veten shumfish si Tahir Meha në Prekaz, bie heroikisht me armen në dorë si kushtrimtar i lirisë! 
Me daljen në skenë të UÇK-së, e cila ja dridhi themelet shtetit shovenist serbomadh, ne si forc e organizuar që ishim, iu bashkangjitem pa u hamendur Ushtrisë son Çlirimtare dhe, komandantit toneë legjendar Adem Jasharit nga Prekazi heroik. Njesitet tona guerile ngado që ishin të formuara nëpër Kosovë të Levizjes guerile”Shqipet e Lirisë” transformohen në Shtabe të UÇK-së duke vazhduar luftën e armatosur çlirimtare nëpër zona luftarake në hapsirën e pushtuar të tokave shqiptare në Kosovë. Përpos luftimeve në kuadër të kësaj brigade u angazhuan njësite të veçanta për furnizimin e armatimit të UÇK-së në Zona të ndryshme luftarake, pastaj sigurimin, kalimin e mijëra luftëtarëve në kufirin e ndaluar shqiptaro-shqiptar, njëkohësisht pati rol të rëndësishëm në mobilizimin dhe stërvitjen e pjestarëve të UÇK-së në Shqipëri, vlen të përmendet se gjatë furnizimit me armë u vranë nga pritat e ushtrisë serbe: Më 09. 06. 1998. Liman Tejeci në Gorozhup. 
Ndërsa Më 10. korrik 1998. ranë duke luftuar me pushkë në dorë dy pjestar tjerë të brigades sonë Albrim Fanaj dhe, Ylber Fanaj, në Vërmicë. 
Ponjashtu me 15. 08. 1998. , në Buqe të Sharrit bie nga plumbat e pushtuersit serb Adem Berisha. 
Në prill të vitit 1999 me urdhër të shtabit një pjesë e kësaj brigade kaluan për të mobilizuar dhe strevitur forca të reja luftarake në Shqipëri, ku për këtë më së miri tregon Gjenerali i Luftës Kudusi Lame, mes të tjerash thotë komandanti Ruzhdi Saramati me bashkëluftëtarët e tij më shpëtuan nga vetëvrasja. 
Kur ishim në vlugun më të madh të stervitjeve ushtarake në Burrel ku afërsisht streviteshin 3800. ushtarë për ta thyer kufirin shqiptaro-shqiptar. 
Më 2 maj 1999 nga dora e fshehur e forcave të errata antikombëtare na u vra ushtari Halil Gashi nga Landovica. Ne bashkëluftëtarët e tij e përjetuam tepër rëndë këtë vrsje tinzare. Fotografi çasti në Gorozhup 

Në maj të vitit 1999 Brigadës sonë Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së i dha urdhër për sulm në hapsirën kufitare të Gorozhubit. Komanda e brigades hartoi planin strategjiko luftarak si vijë frontale ishte caku Drini i Bardhë; Gryka e Lumës; Gorozhup; Maja e Pashtrikut; Kurora; Shpella e pëllumbave; Qafa e Prushit. Detyra kryesore ishte: Kapja e vijës përgjatë Drinit të bardhë; pikat Vau i Morinës; Ura e Nashecit; Ura e Fshejtë; ishin detyrat e afërta të brigades për mësymje të cilat i realizuam me sukses, ndërsa në planin e detyrave të largëta ishte bashkangjitja me formacionet luftarake të UÇK-së në pikat: Kleçkë; Nishor; Zatriq. Kurse në Qafë Prush brigade 128 lidhej me brigaden 138 të ZOD-it. Formacioni i brigades sonë ishte si më poshtë: Bataljoni i I-rë në Drini i Bardhë; Grykë Lumë; Gorozhup, ku ishte i vendosur shtabi i brigades. Bataljoni i II-të vazhdonte në vijën frontale Gorozhup; Rrasa e Kuqe; Maja e Pashtrikut dhe, Lugu i Zi, bataljoni i III-të, shtrihej në vijën frontale nga Lugu i Zi; Qafë Mullar; Kurorë; Shpella e pëllumbave; Qafë Prush. 
Më 15. 05. 1999. në Koshare nga plumbat vdekjeprurës në thyerjen e kufirit bie dëshmor Ilmi Bahtijari, pjestar i brigades 128 i cili ishte dërguar me njësitin e tij në përforëcim në luftën e Koshares. 
Më 20. 05. 1999. bie dëshmor i lirisë te Lugu i Keq, Ruzhdi Berisha i fshatit Buqe. 
Më 22 maj 1999. shtabi i brigades 128 caktoi drejtimet e sulmit me shifrën e koduar ”FORCA 70”. Forcat ushtarake dhe paramilitare serbe porsa hetuan që trupat tona kaluan në sulm, hapen zjarr të dendur me tërë arsenalin ushtarak që posedonin, artileria e rëndë dhe mitralozet villnin nga tytat e tyre zjarr e hekur për ta ndalur sulmin tone, me gjithë rezistencën që bënte armiku, ai detyrohej t’i leshoj pozicionet dhe të marrë tatpjetën brigjeve dhe pyjeve në drejtim të fshatrave të Pashtrikut. Në pozicionet e tyre lane mjaft të vrarë e të plagosur. Gorozhup-Lapidar i dëshmorëve të UÇK-së nga brigade 128 

Më 26 maj në këtë luftë ranë luftëtarët trima Salih Zenunu nga Lubizhda e Vitisë, Bafti Haxhiu (Kajolli) i cili erdhi nga Perendimi së bashku me dhjetë të afërm nga familja e tij. Flurim Rushiti(Kingji) nga fshati Kapit Medvegjë ky snajperist sypatrembur qe kishte qenë tmerri i armikut në front lufte, të tre bashkëluftëtarët tanë ranë dëshmor në vijen e pare të frontit në Kërrhan të Gorozhupit. 
Ndërsa me 27 maj ranë hereoikisht edhe dy dëshmorë, Alirizan Selmani biri I Tetovës kreshnike dhe, Astrit Suli nga Kuçova e Shqipërisë i cili kishte lënë gurbetin në Greqi tek ishte rreshtuar në Ushtrin Çlirimtare për ta bashkuar Kosovën me Shqipërinë. 
Lufta vazhdonte pa u ndalur luftëtarët e lirisë përjetonin rëndë rënien e trimave luftëtar kishin moral të lart dhe po hakmerreshin duke luftuar rrept armikun. Kështu erdhi dita më e përgjakshme e 31 majit për brigadën tone…Këtë ditë luftimet qenë nga më të ashprat në vijen frontale që nga Drini i bardhë, deri te Qafa e prushit. , oshëtinin armet tona dhe, tundeshin brigjet e pyjet e këtyre anëve, ndërsa Drini kish marrë një pamje të kuqe…Bateria e artilerisë e komanduar nga Sali Saramati, godiste tanksa të armikut ku dukej qartë tymi dhe flaka. Pastaj godiste tekniken luftarake duke asgjesuar çdo gjë që kishte marrë në objektiv. Sulmonte pozicionet e armikut edhe kompania e komandant Shpend Berishës, tërë brigada ishte vë në objektiv sulmi ndaj forcave të armikut, po, ama edhe armiku në tërheqje qëllonte pa u ndalur në caqet tona sidomos nga distance e largët me artileri të rëndë nga Vreshtat e Landovicës dhe Gryka e Zhurit, njëkohësisht u ngritën dy aeroplan luftarak Mig-21 dhe lëshuan bomba kasetë në caqet tona, kështu nga mesdita e kësaj beteje të ashpër, tek luftohej për jetë a vdekje ranë dhe dëshmorë të tjerë, komandanti I baterisë artilerike Sali Saramati mori plagë vdekjeprurëse më 6 qershor në Spitalin ushtarak të Tiranë pushon së rrahuri zemra e këtij luftëtari të paepur. Më pastaj në fushën e nderit bie sypatremburi anëtari i shtabit të brigades që ishte në detyrën e ndërlidhjes Selver Maçkaj, kështu atë ditë u shkëput një pjesë e shkëmbit nga Pashtriku… Pashtriku dëshmitar i një lufte të përgjakshme me hordhit sebe 

Pastaj bie për të mos vdekur kurrë komandanti i kompanisë Shpend Berisha i cili kishte ardhur nga Gjermania për t’ja shtuar një krushk lirie Kosovës plagemadhe…Ponjashtu ranë duke luftuar pushtuesin dhe për ta bërë bashkimin e trojeve shqiptare edhe trimat tjerë luftëtarë, Gani Saramati nga Luma; Beron Gashi nga Prizreni; Safet Peci nga Mitrovica e Isa Boletinit; Ejup Kosumi nga Stanovci i Epërm i Vushtrrisë së Hasan Prishtinës. 
Më 01. 06. 1999. bie heroikisht në luftime të ashpra frontale nga forcat serbe Xhelal Sopi nga Dardana; nga plumba snajperi në front lufte vritet dhe, bie dëshmor Avdurrahman Gërdellaj nga Sharri. 
Më 03. 06. 1999 bie me heroizem të pashoq në përleshje me forcat serbe Zejnulla Zena nga fshati Sojevë e Ferizajit. 
Në këto beteja të përgjakshme u plagosën rëndë edhe anëtari i shtabit të brigades mjeku Ilir Rakaj i cili tregoi trimëri të rrallë dhe përkushtim të jashtëzakonshëm ndaj atyre që kishin nevojë për ndihmën e mjekut, ponjashtu u plagos rëndë edhe Jeton Krasniqi. Drei me 12 qershor 1999. brigada jon♪ për asnjë çast nuk i ka ndërprerë luftimet me pushtuesin serb. 
Më 17 qershor bie në minat e armikut në fshatin Stajk të Hasit korrieri i shtabit të brigades Arben Rashkaj, që të tre sot janë invalid lufte. Në këto beteja patëm edhe 31 të plagosur tjerë paksa më lehtë… 
Më 22 qershor nga gjakatarët e fshehur serbë në lubizhd të Prizrenit u vra edhe ushtari Sherif Muçaj nga Prizreni. 

Para syve na shfaqet herizmi i guerilasve tanë, Alush Kryeziu e Besim Ndreca, beteja e Gorozhupit e përplot beteja gjithandej Kosovës, që shembën Jugosllavinë e tretë të ashtuquajturën Serbi. Dëshmorët e kombit u flijuan që shqiptarët të mos kenë më halle e plagë, që askush të mos jetoj me ethet e frikës e më të burgosur politik, ata një amanet lane: S’ka më të shtrenjtë se liria dhe bashkimi i tokave shqiptare në Shqipërinë natyrale. Ata dëshmorët e kombit ngjallën në çdo stinë të vitit. Ata janë këtu në atdhe me flakadanët e lirisë ndër duar. 

P.S. Bashkangjitur këtij historiku të shkurtër po ju bashkangjes Dokumentin e Formimit të brigades 28 “Lidhja Shqiptare”të shkruar nga komandanti Ruzhdi Saramati; Listen e dëshmorëve të rënë në njesitet guerile dhe në UÇk-ë; listen e të plagosurve në UÇK-ë si dhe një vertëtim për sherbim në UÇK-ë të autorit të këtij shkrimi.
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Mesazh nga Hene@ prej Sat Apr 25, 2009 4:49 am

KOMITETI KOMBËTAR SHQIPËTAR PËR BASHKIMIN E TROJEVE: 
SHTABI OPERATIVO-USHTARAK DHE POLITIK – BRIGADA 28 SULMUESE 

Komiteti Kombëtar me datën 28. 11. 1987 e mbajti mbledhjen e vetë në rrethana ilegaliteti të thellë dhe shqyrtoi situateën momentale në vend vise tjera që i përkasin Kosovës-Shqipërisë, në bazë të situates aktuale në trojet tona vendosi dhe mori vendim të prerë!. . . Ky vendim u muar në emër të këshillit drejtues i cili kryesohej nga Kryetari Ruzhdi Saramati, që kishte pseudonimin , , Zefi’’. Vendimi u miratua nga të gjithë të pranishmit ilegalë që merrnin pjesë në këtë mbledhje. 
Këshilli vendosi: 

1. Formimin e shtabit Operativo-Ushtarak dhe Politik. 
2. Nga shtabi Operativo-Ushtarak të formohet Brigada 28 Sulmuese, e cila do të bënte mobilizimin e të gjithë patriotëve shqipëtarë në tërë hapsirën shqipëtare, dhe të formonte formacionet Luftarake-Ushtarake në tërë trojet e okupuara shqipëtare dhe të bëjë çlirimin dhe bashkimin e këtyre trojeve në shtetin amë Shqipërinë. 
3. Kjo date të jetë edhe simbol për emrin e Brigadës që mori Brigada 28 Sulmuese Lidhja Shqipëtare e Prizerenit dhe kështu u bë edhe formimi i Brigadës më 28. 11. 1987 në Nashec në odën e Misin Latif Krasniqit. 
4. Ky vendim hyri në fuqi në këtë datë dhe u ngarkua Brigada në detyra ushtarake. U ndanë detyrat e veçanta për të gjithë komandantët e njësive Guerile të cilat ishin të formuara më pare në rajone e tarritore të shumta të Kosovës e më gjërë. 

Organika e Brigadës radhitej në këtë mënyrë për kohën e atëhershme momentale: 
Organika e Brigadës 28 Sulmuese: 
1. Komandant Brigade – Ruzhdi Saramati /ZEFI/ 
2. Zv. kom. Brigade - Faredin Shala /PROFI/ 
3. Shef i Shtabit - Sali Saramati /LISI/ 
4. Shef i Personelit - Informimit - Avdi Ibrahimi /A. SHPATA/ 
5. Shef i Operativës - Elmi bytyqi /BARDHI/ 
6. ZvSh i Operativës - Sadik Gutaj /GUTI/ 
7. Zbulimi - Bashkim Hogjaj /QORRI 
8. Shef i Stërvitjes - Of. Elez Durmishi /MALËSORI/ 
9. Shefi i sigurimit në brigade -Of. Shukri Koqinaj /GJENERALI/ 
10. Shefi për moral dhe komunikim -Of. Xhemali Berisha /GJINI/ 
11. Shef i Organizimit -Of. Zikri Bojaxhiu /ZIKO/ 
12. Shef i Armatimit Logjistikë -Of. Shukri Krasniqi /VLASHI/ 
13. Shef i Strehimit dhe Evakuimit - Of. Misin Krasniqi /MALI/. 
Njësiti i drejtuar nga vet Komandanti Ruzhdi Saramati /ZEFI/ ishte njësiti /GURI KUÇ/. 

Njësitet dhe Komandantët e Njësive në kuadër të Komitetit dhe të Brigadës: 
1. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 001. – Sali Saramati – Grykë Lumë. 
2. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 002. – Besim Ndrecaj – Suharekë 
3. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 003. – Alushë Kryeziu – Prizren 
4. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 004. – Elez Durmishi - Krojmir – Komoran 
5. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 005. – Hysen Ngucati – Polacë - Skenderaj 
6. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 006. – Misin Krasniqi – Nashec – Prizren 
7. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 007. – Ilaz Durguti Rezallë – Skenderaj 
8. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 008. – Sanije Geci – Llaushë – Skenderaj 
9. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 009. – Merita Mazreku – Prizren 
10. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 010. - Resul Jusufi – Buzez – Sharr 
11. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 011. – Enver Hasani – Pllajnik – Sharr 
12. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 012. – Zikri Bojaxhiu -Pllavë – Sharr 
13. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 013. – Petrit Bojaxhiu – Plavë - Sharr 
14. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 014. – Jetë Hasani – Godancë – Shtime 
15. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 015. – Miradin Badalli – Zhur – Prizren 
16. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 016. – Gani Saramati – Prizren 
17. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 017. – Nazim Hoxhaj - Petrovë – Prizren 
18. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 018. – Hazir Saramati – Petrovë – Prizren 
19. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 019. – Hakik Vukshinaj – Prizren 
20. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 020. – Shaqir Gashi – Prizren 
21. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 021. – Zaim Pulaj – Vërmicë – Prizren 
22. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 022. – Ramiz Qeriqi – Krojmirë – Komoran 
23. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 023. – Shukri Krasniqi - Vlashne – Prizren 
24. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 024. – Zaim Kurtaj – Muradem - Prizren 
25. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 025. – Agim Saramati- Dobrushtë – Prizren 
26. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 026. – Avdi Ibrahimi – Mushtishtë – Suharekë 
27. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 027. – Rrahman Llugaxhiu – Vraniqë – Suharekë 
28. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 028. – Idriz Qeriqi – Prizren 
29. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 029. – Hajriz Qeriqi – Krojmirë – Komoran 
30. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 030. – Jahir Qeriqi – Krojmirë – Komoran 
31. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 031. – Shaban Mustafa – Drenicë – Komoran 
32. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 032. – Sylë Qeriqi – Drenicë – Komoran 
33. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 033. – Agim Shala – Nëperbisht – Prizren 
34. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 034. – Mehdi Qeriqi – Krojmirë – Komoran 
35. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 035. – Xhergj Kqira – Sërbicë – Prizren 
36. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 036. - Alush Shala – Prizren 
37. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 037. – Selami Kryeziu – Retijë – Prizren 
38. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 038. –Xhemal Fetahu – Raushiqë – Pejë 
39. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 039. –Ferid Fanaj – Vërmicë – Prizren 
40. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 040. – Safet Krasniqi – Prizren 
41. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 041. – Muharrem Saramati - Dobrusht - Prizren 
42. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 042. – Hysen Rashkaj – Milaj – Prizren 
43. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 043. – Nexhat Saramati – Dobrusht – Prizren 
44. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 044. – Mifail Saramati – Dobrusht – Prizren 
45. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 045. – Sadik Bojaxhiu – Pllavë – Sharr 
46. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 046. – Xhemali Berisha – Dushanovë – Prizren 
47. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 047. – Mon Karavida – Mazrek – Hasë 
48. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 048. – Azem Jahiri – Godancë – Shtime 
49. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 049. – Sef Morina – Prizren 
50. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 050. – Liman Tejeci – Gorozhup- Hasë 
51. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 051. – Maksut Saramati – Dobrusht – Prizren 
52. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 052. – Hane Rashkaj – Milaj – Hasë 
53. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 053. – Feta Saramati – Dobrusht – Prizren 
54. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 054. – Sami Saramati – Dobrusht – Prizren 
56. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 056. – Resmie Badalli – Zhur – Prizren 
57. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 057. - Zulfie Bilalli – Gjinocë – Suharekë 
58. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 058. – Shqipe Telaku – Prizren 
59. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 059. – Hamide Buçaj – Lladrovc – Malishevë 
60. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 060. - Kadishe Avdiu – Shkup – Maqedoni 
61. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 061. – Sevdie Bojaxhiu – Pllavë – Sharr 
62. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 062. – Shukri Koqinaj – Vërmicë - Prizren 
63. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 063. – Elizabet Bojaxhiu – Pllavë – Sharr 
64. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 064. – Merushe Krasniqi – Kurillë – Prizren 
65. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 065. – Rrushadie Gashi – Brezne – Sharr 
66. Komandant i Njësitit , , Zjarri’’ 066. – Sami Vehapi – Lubizhdë – Prizren
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Mesazh nga Hene@ prej Sat Apr 25, 2009 4:50 am

SQARIM 
Prof. Selajdin Braha ishte komisar politik në kuadër të komandës së Brigadës 28 Sulmuese. 
Në këtë rastë njëherit të gjithë Komandantët u ngarkuan me detyra të veçanta sipas terrenit dhe mundësive poseduese, mendore dhe fiziko taktike. 
Komandant i përgjithshëm u zgjodh Ruzhdi Saramati , , ZEFI’’ në vitin 1993, veprimet ishin të pjesshme, në vitin 1993 u formua , , Lëvizja Guerile Shqipet e Lirisë’’, kështu të gjitha njësitet e ndërruan shifrën dhe u quajtën Njësit Guerile , , Shqipet e Lirisë’’ vetëm kjo shtesë ju shtua, në vitin 1993 Brigada 28. Sulmuese i kalojë pjestarët e vetë në Shqipëri për tu ushtruar ushtarakisht për luftë guerile, të armatosur dhe deri në vitin 1996 arriti të bëjë përgatitjen e qindra luftëtarëve të lirisë dhe i dërgoi në Kosovë të aftësuar për luftë me forcat sërbe-jugosllave, kështu kur lufta mori një karakter të vërtet luftarak dhe doli në sken UÇK-ja këto njësite ishin të gatshme të marrin përgjegjësit e veta që ishin të ngarkuara nga komanda e Brigadës 28. Sulmuese dhe filluan aksionet të armatosura kundër forcave të policies dhe ushtrisë jugosllave dhe kur komandanti ishte i rrethuar në Prekazin heroik njësitet Guerile të Brigadës 28 i erdhën në ndihmë duke i bashkuar pushkët e tyre në pushkët e Adem, Hamëz dhe Shaban Jashari. Në mes të vitit 1999 Brigada 28 e merr emrin Brigada 128 Sulmuese nga SH. P. i UÇK-së, merr detyrën në terenin e caktuar në Grykën e Lumes duke bërë përherë detyrën e sajë të ngarkuar nga ky shtabë i UÇK-së. Bënë mobilizimin e përgjithshëm në Mars të vitit 1999. 
E organizuar kryen sulmin vendimtar dhe përfundimtarë mbi forcat ushtarake sërbe në operacionin Shigjeta në Pashtrikë ku në betejat e një pas njëshme arrin të liroj 20 km teritor në pjesën e Hasit në Pashtrikë nga Pogajt e Hasit e deri në Mazrekë të Hasit, duke lënë me qindra ushtar të vrarë dhe të plagosur sërb, por edhe në radhët e veta pati 23 ushtarë e officer të vrarë e disa të plagosur. 
Kjo biografi është shumë e saktë dhe me përgjegjësi, e nënshkruan Komandanti i kësaj brigade të UÇK-së Ruzhdi Saramati. 

Ushtria Çlirimtare e Kosovës 
Brigada 28/128 
Komandanti 
Ruzhdi Saramati
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Mesazh nga Hene@ prej Sat Apr 25, 2009 4:50 am

REGJISTRI I DËSHMORËVE TË UÇK-së TË BRIGADËS 128 TË ZO. PASHTRIKUT 

Nr. Emri Emri I Babës Mbiemri Dat.lindjes Vendi lindjes Komuna Data e kyçjes në UÇK Brigada-Zona Data e rënies /vendi Vërejtje 
Prej Deri 
1 Albrim Zaim Fanaj 13.08.1978 Vërmicë Prizren 29.06.1998 10.07.1998 Brig.128-ZOP 10.07.1998 Vërmicë Landovicë 
2 Ylber Zenel Fanaj 29.08.1979 Vërmicë Prizren 29.06.1998 10.07.1998 Brig.128-ZOP 10.07.1998 Vërmicë Landovicë 
3 Liman Hajdar Tejeci 01.12.1973 Gorozhup Prizren 03.01.1998 09.06.1998 Brig.128-ZOP 09.06.1998 Pashtrik Krumë 
4 Adem Selom Berisha 29.07.1963 Buqe Sharr 28.11.1997 15.08.1999 Brig.128-ZOP 15.08.1998 Prizren Buqe 
5 Abdurrahman Xhylbehar Gërdellaj 19.11.1974 Rrenc Sharr 09.041999 02.061999 Brig.128-ZOP 02.06.1999 Gorozhup Sharr 
6 Alirizan Selman Selmani 05.11.1973 Tetovë Tetovë 15.04.1999 27.05.1999 Brig.128-ZOP 27.05.1999 Gorozhup Landovicë 
7 Astrit Hekuran Suli 15.04.1976 Kuqovë Berat 15.04.1999 27.05.1999 Brig.128-ZOP 27.05.1999 Gorozhup Berat 
8 Bafti Nexhip Haxhiu 11.06.1955 Skifter Viti 11.03.1999 26.05.1999 Brig.128-ZOP 26.05.1999 Gorozhup Viti 
9 Beran Muhamet Gashi 12.02.1974 Prizren Prizren 03.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicë 
10 Ejup Tafil Kosumi 09.03.1977 Stanofc I Ep. Vushtrri 11.03.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Vushtrri 
11 Fetah Sylejman Sylejmani 14.08.1968 Shajne Sharr 02.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 15.05.1999 Koshare Sharr 
12 Flurim Rrahman Rushiti 02.04.1979 Kapit Medvegjë 02.04.1999 26.05.1999 Brig.128-ZOP 26.05.1999 Gorozhup Landovicë 
13 Gani Hamdi Saramati 04.01.1968 Petrovë Prizren 27.03.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicë 
14 Halil Muhamet Gashi 24.03.1972 Landovicë Prizren 12.04.1999 02.05.1999 Brig.128-ZOP 02.05.1999 Burrel Landovicë 
15 Ilmi Ismail Bahtjari 02.02.1965 Blaç Sharr 01.04.1999 15.05.1999 Brig.128-ZOP 15.05.1999 Koshare Sharr 
16 Ruzhdi Selman Berisha 18.04.1952 Buqe Sharr Shkurt.1999 20.05.1999 Brig.128-ZOP 20.05.1999 Lugu I keq Buqe 
17 Safet Zeqir Peci 13.06.1974 Mitrovicë Mitrovicë 02.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Mitrovicë 
18 Salih Halim Zenuni 26.08.1979 Lubizhdë Viti 11.03.1999 26.05.1999 Brig.128-ZOP 26.05.1999 Gorozhup Viti 
19 Sali Islam Saramati 03.04.1963 Dobrusht Prizren 30.12.1991 06.06.1999 Brig.128-ZOP 06.06.1999 Sp.Tiranë Landovicë 
20 Selver Bajram Maqkaj 04.01.1967 Lybeqevë Prizren 17.03.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicë 
21 Shpend Sefer Berisha 27.06.1959 Volljakë Klinë 03.04.1999 31.05.1999 Brig.128-ZOP 31.05.1999 Gorozhup Landovicë 
22 Xhelal Behlul Sopi 21.11.1977 Dardanë Dardanë 11.03.1999 01.06.1999 Brig.128-ZOP 01.06.1999 Gorozhup Dardanë 
23 Zejnullah Rrahim Zena 27.07.1967 Sojevë Ferizaj 11.03.1999 03.06.1999 Brig.128-ZOP 03.06.1999 Gorozhup Sojevë 
24 Sherif Beqir Muqaj 15.01.1978 Prizren Prizren 12.04.1999 22.06.1999 Brig.128-ZOP 22.06.1999 Lubizhdë Landovicë 
25 Alush Nezir Kryeziu 19.10.1959 Pagarush Malishevë 30.12.1991 19.04.1992 Brig.128-ZOP 19.04.1992 Prizren Arbanë – Pz. 
26 Besim Adem Ndrecaj 10.10.1956 Maqitevë Therandë 30.12.1991 03.05.1995 Brig.128-ZOP 03.05.1995 Malsi e re Malësi e re 

Miratoi: 
Komandanti I Brig. 128 të UÇK-së 
RUZHDI SARAMATI 
_____________________________ 

TABELA – C REGJISTRI I USHTARËVE TË PLAGOSUR NË FUSHËBETEJA TË BRIGADAVE, ZONAVE TË USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS 
Brigada 128 – ZOP-it 
Nr. Emri Emri I babës Mbiemri Data e lindjes Vendi I lindjes Komuna Data e kyçjes në UÇK Brigada Zona Detyra Data e plagosjes vendi Vërejtje 
Prej Deri 
1 Enver Izet Hoxha 13.04.79 Vlashnje Prizren 03.04.99 19.09.99 128 Ushtar 25.05.99 Pashtrik 
2 Shashivar Ajdin Ajazaj 15.02.72 Zhur Prizren 18.07.98 19.09.99 128 K-Togu 28.07.98 Buqe 
3 Tahir Kadri Islamaj 31.03.73 Shkoz Prizren 06.07.98 19.09.99 128 Ushtar 09.07.98 Vërmicë 
4 Bashkim Nazim Hoxha 06.09.70 Petrovë Prizren 28.11.96 19.09.99 128 Sh. S-2 24.05.99 Pashtrik I lënduar 
5 Ramadan Sefer Bytyqi 15.07.80 Prizren Prizren 05.02.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Goruzhup 
6 Refki Tefik Ademaj 01.06.63 Muradem Prizren 05.04.99 19.09.99 128 K-Togu 31.05.99 Goruzhup 
7 Muharrem Xhafer Qollopeku 27.03.71 Zym Shar 22.04.99 19.09.99 128 Ushtar 27.05.99 Goruzhup 
8 Milaim Bislim Shala 31.05.77 Prishtin Prishtin 25.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Pashtrik 
9 Neshat Vehbi Ademaj 22.12.68 Zhur Prizren 05.06.98 19.09.99 128 K-Skuadre 31.05.99 Pashtrik 
10 Ilmi Shefki Kurtaj 17.11.59 Zhur Prizren 05.04.99 19.09.99 128 K-Togu 31.05.99 Goruzhup 
11 Agim Haxhi Elezkurtaj 31.05.65 Zhur Prizren 28.07.98 19.09.99 128 Ushtar 02.05.99 Pashtrik 
12 Fesal Xhevat Hajdini 15.08.81 Zym Shar 03.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Pashtrik 
13 Ramadan Mehmet Krasniqi 01.04.59 Brezne Shar 23.06.98 31.05.99 128 Ushtar 31.05.99 Goruzhup 
14 Xhezair Izer Ademaj 11.05.77 Zhur Prizren 15.04.99 19.09.99 128 K-Togu 18.09.99 Nashec 
15 Elmi Zenun Bytyqi 16.07.59 Prizren Prizren 30.12.91 19.09.99 128 Sh-Sh-Brig. 31.05.99 Goruzhup 
16 Ilir Dalip Rakaj 12.11.71 Vërmic Prizren 05.04.99 31.05.99 128 Tek-Med 31.05.99 Goruzhup 
17 Xhevdet Feriz Kastrati 20.10.74 Arbanë Prizren 28.03.99 19.09.99 128 Ushtar 28.03.99 Goruzhup 
18 Jeton Asllan Krasniqi 19.12.77 Prizren Prizren 12.04.99 31.05.99 128. Ushtar 31.05.99 Goruzhup 
19 Selam Isuf Krasniqi 07.09.79 Brezne Shar 10.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Pashtrik 
20 Gëzim Bajram Berisha 17.12.64 Prizren Prizren 04.04.99 19.09.99 128 Zv.K-Komp 31.05.99 Goruzhup 
21 Bajram Kadri Shigjeqi 27.02.69 Planejë Prizren 28.11.97 19.09.99 128 K-Komp 21.06.98 Pashtrik 
22 Muharrem Reshat Shala 19.09.66 Nepërbisht Therand 21.07.98 19.09.99 128 Ushtar 14.03.99 Pashtrik 
23 Arben Isen Rashkaj 12.04.79 Milaj Prizren 15.07.98 17.06.99 128 Ushtar 17.06.99 Stajk 
24 Shkodran Limon Bojaxhiu 17.11.77 Plavë Sharr 01.04.99 19.09.99 128 Ushtar 01.04-10.6.99 Pashtrik I lënduar 
25 Mirjan Maksut Saramati 03.10.76 Dobrusht Prizren 01.06.98 19.09.99 128 K. Skudre 15.09.98 Muradem I lënduar 
26 Sadri Haxhi Qovanaj 21.02.72 Petrovë Prizren 13.10.98 10.05.99 128 Ushtar 10.05.99 Petrovë 
27 Ruzhdi Ajdin Saramati 19.07.50 Dobrusht Prizren 30.12.91 19.09.99 128 K. Brig. 13. 07.99 Arbanë 
28 Rizah Zenel Morina 22.07.80 Gllarevë Klinë 08.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup 
29 Shukri Mahmut Shala 24.04.60 Brezne Sharr 09.04.99 31.05.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup 
30 Orhan Salla Badallaj 05.10.76 Zhur Prizren 13.04.99 31.05.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup 
31 Shefqet Milazim Mehmeti 08.06.62 Brrut Sharr 07.04.99 19.09.99 128 Ushtar 31.05.99 Gorozhup 
32 Adrian Ymridin Krasniqi 13.10.72 Brezne Sharr 03.04.99 26.05.99 128 Ushtar 26.05.99 Cahan 
33 Arsim Rrustem Hoxhaj 01.04.57 Zhur Prizren 15.03.99 19.09.99 128 Ushtar 09.06.99 Pashtrik I lënduar 
34 Behadin Kadri Krasniqi 10.04.68 Brezne Sharr 04.04.99 19.09.99 128 Ushtar 26.05.99 Pashtrik I lënduar 
Miratoi: 
Komandanti i Brigadës 128 të UÇK-së 
RUZHDI SARAMATI
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Mesazh nga Hene@ prej Sat Apr 25, 2009 4:51 am

Ata që fituan betejat, nuk janë as në lista! 
Ata që i bishtnuan luftës u gdhinë ministra!” (Agolliane) 
avatar
Hene@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 280
Points : 379
Reputation : 9
Registration date : 24/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perjetësia e atyre që ranë për lirinë e Atdheut!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi