FORUM SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë

2 posters

Shko poshtë

Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë Empty Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë

Mesazh nga Orfe@ Sun Apr 26, 2009 10:57 am

Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë

Studentët shqiptar në SHBA



Shteti i Nju Jorkut, u përfaqësua në Shtëpinë e Bardhë me tre stdudente njëra prej tyre edhe Alketa Korra - nga 100 të zgjedhurat



Nga Beqir Sina

Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë. Nuk është më habi kur sheh në top-listat e studentëve të dalluar të shkollave të mesme apo në universitete, emra shqiptar që prijnë.Një dukuri e tillë po bëhet e zakonshme në SHBA.

Për këtë radhë zgjodhëm njërën prej studenteve shqiptare në Nju Jork, e cila mund të radhitet lirshëm në rubrikën”Studentë të shkëlqyer në Amerikë". E zgjedhura e rubrikës sonë quhet, Alketa Korra. Alketa ka lindur më 4 janar 1992, në Çerkez - Kamëz në afërsi të Tiranës. Prindërit e saj fituan Llotarinë amerikane dhe emigruan në SHBA në vitin 2006. Për Alketën kjo ishte më shumë se sa një ëndërr. Kush nuk do të ëndërronte të fitonte shansin që të studionte në një shkollë amerikane? Alketa po vazhdon studimet në shkollën e mesme në Brooklyn, NY, ku rezultatet i ka të shkëlqyera.

Mësuesët thonë se Alketa është vajzë e zgjuar, me vullnet dhe ambicoze, këmbëngulëse për të arritur rezultate të larta. Babai i saj, Ibrahim Korra më tregon se Alketa studion shumë, e gjithë dita i kalon duke studiuar, lexuar libra. Studion edhe në orët e vona sepse i duhet të krijojë hapësirë kohore edhe për sportin. E ka pasion futbollin dhe është pjesë e skuadrës përfaqësuese të shkollës.

Ajo çka e dallon këtë vajzë shqiptare qëndron në faktin se ajo është e përzgjedhur këtë vit në përbërje të një grupi prej rreth 100 studentësh të dalluar nga të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky grup i studentëve me rezultate të larta merr pjesë në një program mësimor, që zhvillohet në Amerikë, kryesisht me studentët e shkollave të mesme, të cilët duhet të jenë patjetër:" të shkëlqyer në mësime, me nota të larta, sjellje dhe integrimin e tyre në jetën amerikane shumë të mirë".

Departamenti Amerikan i Edukimit, për këtë arsye zgjedh për çdo vjet nga 100 studentë, nga 50 shtetet federale, duke i "shpërblyerë", ata, me një udhëtim falas një javor, për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, Capitol Hill ( Senatin e Kongresin), qëndrat më të rëndësishme kulturore e historike, të kryeqytetit amerikan Uashington D.C, muzeumet, dhe institucionet e rëndësishme shtetrore.





Njëkohësisht, në programin e tyre zenë vend një serë takimesh, ku mbahen ligjërta të ndryshme. Kësaj rradhe fatmirësisht, sipas programit të këtij grupi, në Capitol Hill - ata që do të mbajnë ligjërata para këtyre studentëve, për koçidencë janë miqt e mëdhenjë të shqiptarëve, në SHBA. Dy prej tyre janë Presidentët e fundit të pavarësisë së Kosovës, dhe ata që i shërbyen hyrjes së Shqipërisë në NATO, Presidenti Bill Klinton dhe Presidenti Geroge W. Bush. Studentët do të kenë takime gjatë këtyre ditëve edhe me ish- Sekretarët e Shtetit, Henry Kesinger, Madelin Albright, Condeleza Rice, si dhe me senatorë e krogresmenë të njohur, ambasdorë të vendeve të ndryshme akreditur në Uashington.

Më parë se të zhvillonte këtë tur me 100 studentët e zgjedhur të këtij viti në kryeqytetin Amerikan, Alketa Korra, vitin e kaluar ishte pjesmarrëse e eskursionit, tradiconal"People to People Students Ambassador Programs" Një program, ky, që organizon udhëtime në Afrikë, Azi, Evropë, dhe shumë vende të tjera të botës. Me destinacione në vendet e ndryshme historike, kulturore, zbulimet arkeologjike, dhe bukuritë natyrore, zgjerohen njohuritë e studentëve.

"Njerëzit e Popullit - Programi Studentët Ambasador" u ofrohet gjithmonë, nxënësve të klasave nga 5 deri tek e 12 -ta. Ai është një program i veçantë disa javor, krejt ndryshe nga jeta-arsimore. Studentët, e zgjedhur gjatë këtyre udhëtimeve, kanë mundësi për të nxitur miqësinë, ndërtimin e marrdhënjeve të reja, me kolegët e tyre, nëpër botë, kudo ka ata shkojnë. Në këtë program, Alketa, ishte në udhëtimet që zhvilloi grupi i studentëve amerikanë në Europë,(Angli, Francë, Itali e Gjermani). Alketa ka hobin e saj sportin. Në futbollin e femrave, ajo është zgjedhur të vijoj një sesion stervitor për skuadrën përfaqësuese.
Orfe@
Orfe@
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 23
Points : 63
Reputation : 4
Registration date : 22/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë Empty Re: Studentët shqiptarë në Amerikë por lartësojnë kombin me rezultatet e larta që po shënojnë

Mesazh nga arberia Mon May 04, 2009 5:17 am

Po,po eshte shume e vertete,qe shqipot,shkelqejne neper bote.
Une kam dy nipa ne USA dhe qe te dy kane mare flete lavderimi nga ish presidenti(kur mbaruan ata ,ky ishte),Bill Clinton,per rezultate te larta.
ju lumte te gjithe shqipetareve qe ,ne radhe te pare nderojne vehten dhe neve,por mbi te gjitha ndihesh krenar qe Shqiperia ka te tille njerez neper bote. Very Happy
arberia
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi