Australia me gjashte stine?!

Shko poshtë

Australia me gjashte stine?!

Mesazh nga ADMIN prej Tue Aug 25, 2009 4:19 pm


Australia me gjashte stine?!
24/08/2009 21:30


"Te shtohen edhe dy stine te tjera, Sprummer dhe Sprinter”, kjo eshte kerkesa e Drejtorit te Kopshtit Botanik Mbreteror, Tim Entwisle ne Sidnej te Australise drejtuar autoriteteve qeverisese ne Kanberra.
"Na nevojiten dy stine me shume per te organizuar jeten tone te perditshme dhe te llogarisim aktivitetet e kafsheve me mire. Ndarja qe kemi eshte e trasheguar nga anglezet gjate kolonizimit, komplet sipas modelit europian dhe pa marre parasysh kushtet atmosferike te Australise", thote Tim Entwisle

Sipas drejtorit Entwsile ndarjes ekzistuese dhe standarte per gjithe boten duhet t’u shtohen edhe dy stine, Sprummer ( mes praneveres dhe veres) dhe Sprinter (mes dimrit dhe pranveres).

Ndoshta Entwisle ka te drejte, pasi sipas disa studimeve te kryera, banoret indigjene ne disa zona te Australise perdorin nje ndarje prej tete stinesh.

avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi