A/H1N1, shtatori i rrezikshem

Shko poshtë

A/H1N1, shtatori i rrezikshem

Mesazh nga ADMIN prej Mon Aug 03, 2009 7:03 pm

A/H1N1, shtatori i rrezikshem
03/08/2009 14:55

Ne fillim te shtatorit pritet te kemi jo vetem rritje te numrit te personave te prekur nga virusi A H1N1, por edhe shtim te komplikacioneve.
Mjeku infeksionist, Pellumb Pipero sqaron se shendeti i nje personi qe preket edhe nga virusi i gripit sezonal, por edhe nga A H1N1 eshte i rrezikuar, ndaj keshillohet vaksinimi i te gjithe pullates.

“Vaksina qe duhet marre per te parandaluar kete virus eshte teper e rendesishme”, thote mjeku Pellumb Pipero.

Por cilat jane masat qe duhet te marre cdo individ?

Mjeket keshillojne te lahen duart sa me shpesh me sapun. Goja dhe hundet te mbulohen me shami. Njerezit duhet te pushojne dhe te perdorin sa me shume lengje e te ushqehen ne menyre te shendeteshme.

Personat e shendoshe duhet te kene kontakt sa me te vogel me personat e semure por edhe me ambjentet spitalore.
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A/H1N1, shtatori i rrezikshem

Mesazh nga arberia prej Tue Aug 04, 2009 4:08 am

gjithmone kete pune kemi bere me higjenen personale,dhe s'kemi pas as grip derri dhe as grip....grip dreqi,ku ta dish se c'jane keto lloje semundjesh...pefffff,me t'u be furnizimi ne farmaci me vaksinen,duhet ta bejme te gjithe ,kjo na ka mbet tani,dhe mos e pacim kismet
arberia
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi