Papa mbeshtet krijimin e shtetit palestinez

Shko poshtë

Papa mbeshtet krijimin e shtetit palestinez

Mesazh nga ADMIN prej Wed May 13, 2009 4:24 am

Papa mbeshtet krijimin e shtetit palestinez


Eshte lutur per viktimat ne Gaza, por u ka kerkuar palestinezeve t’i rezistojne tundimit te terrorizmit.
Papa Benedikti XVI ka mberritur ne Betlehem, ku theksoi se duhet kurajo qe t’u rezistosh akteve te dhunes. “Perdoreni vendosmerine per te ndertuar paqen. Kontribuoni per te ardhmen e Palestines, qe ajo te kete vendin e duhur ne bote”, tha Ati i Shenjte.

Papa theksoi se Vatikani mbeshtet te drejten e palestinezeve per krijimin e nje shteti dhe i kerkoi komunitetit nderkombetar te perdore ndikimin ne favor te nje zgjidhjeje.

“Selia e Shenjte mbeshtet te drejten e popullit tuaj per nje shtet sovran ne token e eterve tuaj, te sigurte dhe ne paqe me fqinjet, me kufij te njohur nderkombetarisht”, tha Papa.

Gjate vizites ne territoret palestineze, ai do te mbaje edhe nje meshe ne vendin e lindjes se Jezusit, ne Betlehem.
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi