Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

Shko poshtë

Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit

Mesazh nga ADMIN prej Tue May 12, 2009 8:01 pm

Energjia e erret ndryshoi permasat e Universit


Rreth 11.5 miliarde vjet me pare, kur ishte sa ¼ e permasave aktuale, Universi ekzistonte ne gjendje te ngrire, fakt ky qe mund te shpjegoje pranine e energjise se erret.
Kete e ben te ditur nje model i propozuar nga Vanderbilt University ne Oregon qe e ka publikuar studimin ne revisten "Physical Review D". Sipas ketij studimi, eshte vete hapesira burimi i energjise se erret.
Ne kundershtim me teorine e Ajnshtajnit per zmadhimin e vazhdueshem te Universit, teoria e re thote se energjia e erret ben pjese ne nje fushe tjeter e njohur si “esencaepeste” qe bashkepunon me fushat elektromagnetike dhe gravidacionale por intensiteti i saj eshte i njejte me ate te gjithe Universit dhe kjo fushe ka nje fuqi anti-gravidacionale.
Keshtu, shkencetaret nga Oragoni kane dale ne perfundimin se rreth 2.2 miliarde vjet nga shperthimi Big Beng, Universi u ftoh. Sipas perllogaritjeve, dendesia e energjise se fushes “esencaepeste” ngeli e pandryshuar deri ne ndryshimin e fazave per te rene ne nivele me te uleta.
Gjate periudhes se transformimit te fazes, nje pjese e energjise se erret u clirua ne formen e rrezatimit, cka shkaktoi edhe zgjerimin e Universit. Pra sipas ketij studimi, energjia e erret eshte shkaktarja kryesore e zgjerimit te Universit ne nje moment te caktuar dhe kjo e hedh poshte teorine e Ajnshtajnit, sipas te cilit, Universi eshte perhere ne zgjerim.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi