Fjalimi i Papes zhgenjen izraelitet

Shko poshtë

Fjalimi i Papes zhgenjen izraelitet

Mesazh nga ADMIN prej Tue May 12, 2009 4:24 am

Fjalimi i Papes zhgenjen izraelitet


Papa Benedikti XVI vazhdon te qendroje ne Izrael, ku po viziton vendet e shenjta.
Papa ka vizituar Kupolen e Shkembit ne Jeruzalem, nje vend i shenjte vecanerisht per myslimanet, sepse ne qender te saj gjendet shkembi i shenjte, ku u lut profeti Muhamed perpara udhetimit drejt qiellit. Eshte hera e pare qe nje Pape viziton nje vend te tille. Me pas Ati i Shenjte do te vizitoje Murin e Loteve, vendin simbol te hebrejve, ku edhe do te lutet mes gureve te murit, sic beri Papa Gjon Pali II ne vitin 2000.

Nderkaq, fjalimi i mbajtur nga Papa Ratzinger ne muzeun e Holokaustit zhgenjeu izraelitet. Shtypi vendas e cilesoi ate me fjalet rasti i humbur i Papes. Komentatoret thane se ai ishte shume larg fjalimit te Papa Gjon Palit II 9 vjet me pare, qe preku e mallengjeu thellesisht izraelitet.

Ne gazeten “Haaretz” thuhej se Papa foli per hebrejte e vrare si te ishin viktima te nje aksidenti rrugor. Gazetat “Maariv” dhe “Yediot Ahronot” theksuan faktin se ati i shenjte nuk kerkoi falje.
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi