Rama con “Ramen” ne Kushtetuese

Shko poshtë

Rama con “Ramen” ne Kushtetuese

Mesazh nga ADMIN prej Wed Apr 29, 2009 8:01 pm

Rama con “Ramen” ne Kushtetuese


Bashkia e Tiranes i kerkoi Gjykates Kushtetuese shfuqizimin e vendimit te Kuvendit te Shqiperise per krijimin e komisionit parlamentar hetimor ndaj kryetarit te bashkise se Tiranes, Edi Rama.
Ne kerkesen e formuluar nga zyra juridike e bashkise vihen ne dukje elementet qe, sipas saj, bien ndesh me Kushtetuten.

Bashkia kerkon paraprakisht pezullimin e zbatimit te vendimit deri ne marrjen e vendimit nga ana e kesaj gjykate, gje qe do te thote se deri ne vendimin final, komisioni hetimor parlamentar te mos e ushtroje funksionin e tij.

Bashkia argumenton se vendimi i Kuvendit bie ndesh me karten e autonomise se pushtetit vendor, sipas te ciles pushteti vendor, ashtu si edhe pushteti qendror eshte i zgjedhur me voten e popullit dhe pushtetet nuk mund te ushtrojne te drejten e kontrollit mbi njeri-tjetrin.

Me kerkesen dhe voten e deputeteve te mazhorances se djathte, Kuvendi vendosi hapjen e nje hetimi parlamentar ndaj kryetarit te bashkise se Tiranes per te verifikuar ligjshmerine e dhenies se lejeve te ndertimit ne kryeqytet, gjate nje dite qe ishte pushim zyrtar.

Ne argumentet e saj, mazhoranca tha se Keshilli i Rregullimit te Territorit te bashkise ka miratuar leje ndertimi per disa studio, pronaret e te cileve jane edhe anetare te keshillit.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Rama con “Ramen” ne Kushtetuese

Mesazh nga arberia prej Thu Apr 30, 2009 2:09 am

Po mire si thone keta bashkiaket e Edit te mos e kontrolloje njeri kete hajdut-klasi?
More po keta shkojne deri ne absurd,kur thone se kryebashkiaku eshte zgjedhur me vota te popullit,Po parlamentaret me votat e kujt jane ne institucionin me te larte shteteror,more?Çfare po bejne keta vetem te shpetojne nga gjykimi i popullit....
Vetem po diziformojne neper mediat e kontrolluara prej Edit,por nuk e besoj se do t'ja dalin me mashtrime,pasi hajdutlliqet e tij jane bere shume te njohura tashme,nga te gjithe.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi