Piratet e kompjuterave vjedhin sekretet e Pentagonit

Shko poshtë

Piratet e kompjuterave vjedhin sekretet e Pentagonit

Mesazh nga ADMIN prej Tue Apr 21, 2009 4:13 am

Piratet e kompjuterave vjedhin sekretet e Pentagonit


Spiunet e kompjuterave vjedhin sekrete te projektit me te kushtueshem ushtarak ne SHBA. Behet fjale per planin 300 miliarde dollaresh, per realizimin e nje avioni superbombardues F-35.

Sipas te perditshmes amerikane “Wall Street Journal”, piratet kane arritur te depertojne ne sistemin informatik te Pentagonit dhe te kopjojne mijera gigabyte te dhena rreth dizenjimit te sistemeve elektronike te avionit.

Te dhenat me te rendesishme fatmiresisht nuk jane prekur, pasi ndodheshin ne kompjutera, qe nuk jane te lidhur me internetin.

Per momentin nuk njihen cilet jane hacker-at per shkak te fshehjes se identiteteve online, apo sa i madh eshte demi i shkaktuar, por sulmet mendohet te kene ardhur nga Kina. Sipas gazetes, zyrtare te Pentagonit kane refuzuar ta komentojne ngjarjen, ndersa Forcat Ajrore kane nisur hetimet.

Ambasada kineze tha se Kina kundershton dhe ndalon te gjitha format e krimeve te ketij lloji. Zyrtare amerikane kane pranuar se ka pasur nderhyrje edhe ne sistemin e kontrollit te trafikut ajror te Forcave Ajrore.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Piratet e kompjuterave vjedhin sekretet e Pentagonit

Mesazh nga arberia prej Tue Apr 21, 2009 6:56 am

Shocked ,specialiste klasi keta Shocked
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi