Kriza prek edhe Pashket

Shko poshtë

Kriza prek edhe Pashket

Mesazh nga ADMIN prej Sun Apr 12, 2009 7:24 pm

Kriza prek edhe Pashket


Dreka e Pashkes i ka vene ne veshtiresi besimtaret katolike per ta festuar ate si cdo vit tjeter me pare. Cmimet e rritura dhe kriza ekonomike duket se ka ndikuar edhe ne tryezen e Pashkes.
“Jemi pergatitur per dreken, por me shume halle, me shume probleme. Kriza eshte e madhe, njerezit jane pa pune, cmimet jane rritur ne kulm dhe nuk kane ku vene me shume”, eshte shprehur nje e moshuar.
“Kemi bere te pamunduren, nuk na mungon asnje gje, por me shume sforcim”, theksoi nje tjeter qytetar.
Ne treg, krahas produkteve te tjere, eshte rritur edhe cmimi i vezes, qe ne kete feste nuk mund te anashkalohet pasi simbolizon gjakun e Krishtit.
Besimtaret tregojne se jane sforcuar ditet e tjera te vitit per ta pritur kete dite me tryezen plot, por serish ka qene e veshtire.
“Cmimet jane te shtrenjta dhe pensioni eshte i ulet. Mua me ndihmon vajza qe kam ne Angli, me ndihmon per sevap”, tha nje pensionist.
Renien e konsumit e tregojne edhe tregtaret, qe pranojne rritjen e cmimeve, por edhe blerjet e pakta kete prag feste.
“Ne krahasim me vjet ka qene me dobet”, thote nje tregtar.
Me te njejten veshtiresi pritet te perballen edhe besimtaret ortodokse te cilet e kremtojne lindjen e Krishtit pas nje jave.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kriza prek edhe Pashket

Mesazh nga arberia prej Mon Apr 13, 2009 4:00 am

Po more miq,çmimet kaq kane qene,vezet nuk jane rritur.Pse duhet te flasim me kete gjuhe?
harruat qe deri dje edhe t'i festonit nuk kishit te drejte ,se e dini vete se ç'ndodhte po te te shikonte fqinji me veze te kuqe femijet ne oborrin e shtepise....
Sot kur i ke mundesite te festosh me sa e ke takatin,mos u mat me boten se ende je shume larg ne nivel ekonomik,te gjithe ne qe i festojme ,i shtrime kembet sa e kemi jorganin,por jo te flasesh ne kete menyre jo se pastaj.....ben mekat
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi