Berisha i kerkon ndihme Kroacise

Shko poshtë

Berisha i kerkon ndihme Kroacise

Mesazh nga ADMIN prej Mon Mar 23, 2009 7:31 pm

Berisha i kerkon ndihme Kroacise


Revista prestigjoze kroate “Globus”, ne nje nga shkrimet e saj te fundit zbulon qellimin e vizites se kryeministrit shqiptar Sali Berisha ne Zagreb gjate muajit shkurt.
Revista thote se kryeministri shqiptar i ka propozuar kryeministrit kroat Sanader, ndertimin e perbashket te centralit nuklear ne rrjedhen e lumit Buna, ne rrethinen e Shkodres.

Revista thote se Berisha i ka ofruar kroateve territorin dhe kerkoi prej tyre ekspertet te cilet ne fund te vieteve 70 kane ndertuar ne Kroaci centralin atomik ne Krshko.

Ish-kryeministri kroat dhe eksperti i centraleve nukleare, Hrvoje Sharinic, duke komentuar kete propozim thote se eshte mire qe Kroacia te kete sa me shume energji elektrike, e cila prodhohet sa me larg vendit dhe per kete sipas tij, nisma shqiptare eshte e mire.

Ish-kryeministri kroat shprehet i habitur nga Shqiperia, e cila pas bisedimeve te deshtuara me Italine i eshte drejtuar pikerisht Kroacise, por kjo deshmon se ndertimi i centraleve atomike varet nga faktori politik.

Revista konfirmon se zevendeskryeministri kroat pergjegjes per ekonomine, Damir Polancec, ne fund te muajit mars do te vizitoje zyrtarisht Shqiperine, ku do ridiskutoje per propozimin shqiptar.

Megjithate, per momentin realizimi i ketij projekti duket i veshtire pasi Mali i Zi dhe Bosnja ende nuk kane lejen per kalimin e linjes se transmetimit te energjise neper territoret e tyre.

Sipas revistes, ideja ka hasur edhe ne kontestimin e Greqise dhe Iranit, duke thene se nese Perendimi i lejon Shqiperise ndertimin e centraleve berthamore, atehere kjo do te ishte nje politike e vleresimeve te dyfishta.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Berisha i kerkon ndihme Kroacise

Mesazh nga arberia prej Thu Mar 26, 2009 8:13 am

Me shume siklet keto centralet berthamore,por ka eksperte dhe ustallare te mire bota per ndertim in e tyre.
me pelqen fakti qe Berisha ,e ve ujin ne zjarr per ecjen perpara te Shqiperise.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Berisha i kerkon ndihme Kroacise

Mesazh nga ADMIN prej Thu Mar 26, 2009 10:21 am

Por jane te domosdoshme per ekonomine e nje vendi
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Berisha i kerkon ndihme Kroacise

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi