Zbulohet teatri i pare i Shekspirit

Shko poshtë

Zbulohet teatri i pare i Shekspirit

Mesazh nga ADMIN prej Tue Mar 10, 2009 4:26 am

Zbulohet teatri i pare i ShekspiritMbetjet e teatrit te Shekspir
Arkeologet ne Angli mendojne se kane rene ne gjurmet e teatrit te pare te Uilliam Shekspirit, ndertuar ne vitin 1576. Rrenojat jane zbuluar rreth nje meter e gjysme nen nivelin e rruges.

Nje skuader arkeologesh nga muzeu i Londres zbuloi mbetjet e teatrit ne Shoreditch. Mendohet se ne kete vend ka interpretuar vete autori dhe eshte luajtur edhe premiera e tragjedise “Romeo dhe Zhuljeta”.

Nderkaq, nje portret i poetit, i vetmi i mbijetuar, eshte zbuluar ne Londer. Sipas arkeologeve, jane zbuluar muret e harkuara te teatrit me shume kende, si dhe siperfaqja e shtruar me zhavorr, qe te conte ne vendin ku qendronte audienca.

Teatri ishte ndertuar jashte qytetit, ne vendin e quajtur periferia e mekatit. Ne kete vend eshte parashikuar qe ne vitin 2011 te ndertohet nje teater i ri.

Teatri eshte ndertuar nga James Burbage, i cili ka perdorur tulla te vjetra.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi