Truri di te flase edhe pa fjale

Shko poshtë

Truri di te flase edhe pa fjale

Mesazh nga ADMIN prej Tue Mar 03, 2009 4:18 pm

Truri di te flase edhe pa fjale


Ne trurin e njeriut ekziston nje zone e afte per te perdorur sintaksen edhe ne mungese te fjaleve.
Sintaksa qe eshte kapaciteti per te prodhur fjale, eshte percaktuar shume domethenese dhe thelbesore per gjuhen e folur. Nje veti e tille eshte e lindur tek njeriu, ndersa tek kafshet mungon sepse ne qenien tone eshte e kodifikuar ne nje zone te trurit qe quhet Broka.

Per kete gje dihet qysh ne vitet 1800, ndersa zbulimin konkret e ka bere doktori Paul Broca, i cili zbuloi tek nje pacient me hematome celebrale se edhe pse ai kishte deshire te fliste, nxirrte me tingull vetem fjalen “Tantantan”. Ne te shkuaren kjo zone eshte identifikuar edhe si pergjegjese per artikulimin e gjuhes nga shurdhememecet.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi