KOSOVA BEHET 1 VJECE

Shko poshtë

KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 17, 2009 4:25 am

Si sot nje vit me pare Kosova shpalli pavaresine e saj, duke u bere keshtu shteti i dyte shqiptar ne Ballkan.

Me 17 shkurt 2008 parlamenti i Kosoves me ane te nje deklarate shpalli pavaresine dhe krijimin e shtetit me te ri ne bote. Pavaresia kulmoi nje seri perpjekjesh shume te medha te kosovareve dhe gjithe shqiptareve per te ndrequr nje padrejtesi historike gati nje shekullore.

Pas clirimit ne vitin 1999 me ndihmen e forcave te NATO-s, Kosova hyri ne nje periudhe te gjate tranzicioni dhe ne fund me bekimin e fuqive te medha shpalli pavaresine e saj.

Edhe ne kete pervjetor temperaturat jane te ulta, por atmosfera eshte shume e ngrohte. Kjo eshte nje dite e madhe per te gjithe shqiptaret dhe sot ajo do te jete nje feste.

Ne Prishtine kane shkuar nga te gjitha anet e botes kudo qe jetojne shqiptare me mijera persona per te festuar.

Prishtina eshte mbushur me flamujt kuqezi, flamujt e vendeve te ndryshme dhe me ate te Kosoves. Nje koncert i madh pritet te mbahet sot ne Prishtine.

Festime do te mbahen edhe ne qytete te tjera. Nderkohe, masat e sigurise jane shtuar pasi priten edhe tensione, sidomos ne pjesen veriore te Mitrovices.

Per kete arsye, dje ka pasur takime mes krereve te policise, KFOR-it dhe EULEX-it. Pjese e masave te sigurise eshte edhe nje kontigjent prej 600 trupash te KFOR-it, qe kane mberritur ne Kosove para dy ditesh.

Nderkohe, nje ceshtje te ciles do t’i kushtohet vemendje do te jete ajo e deputeteve serbe, te cilet kane vendosur qe te hyjne ne territorin e Kosoves, duke pretenduar se pavaresia nuk eshte shpallur dhe se Kosova eshte ende Serbi.

Ata do te kerkojne te sfidojne shtetin e ri dhe te lene ne hije festen e pavaresise. Mediat e huaja jane mbledhur ne Prishtine dhe vemendja do t’u kushtohet atyre.

Pyetja qe shtrohet eshte se, si eshte e mundur qe keta deputete te hyjne lirisht ne Kosove? EULEX dhe UNMIK thone se nuk eshte pergjegjesi e tyre te ndalojne deputetet serbe, nderkohe qe zedhenesi i qeverise kosovare deklaroi se ata jane shtetas te lire.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga arberia prej Tue Feb 17, 2009 6:31 am

RROFTE KOSOVA E PAVARUR DHE POPULLI SHQIPTAR-KOSOVAR!!!
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 17, 2009 7:50 am

Gezur ditelindjen o Kosova heroike ,u befsh miljarda vjec
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 17, 2009 5:37 pm

avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 17, 2009 6:15 pm

avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga ADMIN prej Tue Feb 17, 2009 6:16 pm

avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga arberia prej Wed Feb 18, 2009 1:39 am

Sa i bukur dhe i lumtur ai femije qe ka veshur bluzen me shkrimin:TASH EDHE UNE KAM SHTET.
Ky femije do te rritet ne nje KOSOVE TE PAVARUR dhe TE LIRE.
avatar
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga KOSOVARI prej Fri Feb 20, 2009 4:29 pm

eshte dashuria e bukur te jetojme te lire
avatar
KOSOVARI
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 5
Points : 5
Reputation : 0
Registration date : 10/02/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga LULJETA prej Fri Feb 20, 2009 6:04 pm

gezuar
avatar
LULJETA
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 17
Points : 8
Reputation : 0
Registration date : 10/02/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: KOSOVA BEHET 1 VJECE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi