''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Shko poshtë

''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ADMIN prej Mon Jan 26, 2009 7:59 am

Diskutim me shqipetaret eshte i vetmi forum demokrat ,jeni te lire te shpreheni mendimet tuaja mbi kete teme dhe mund te postoni cfare do artikulli ose vidio pa ofenduar as nje antare tjeter
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga arberia prej Mon Jan 26, 2009 3:55 pm

Ç'eshte feja kristiane..?Me sa di une,feja Kristiane ka sjelle progres,pasi eshte nje fe,qe predikon PAQE.Shqiptaret deri me pare se 500 vjet,kane qene 100%,te krishtere..po keshtu edhe paraardhesit e tyre .Ç'di une per Jezu krishtin?
Jezu krishti dhe mesazhi i tijpruru nje fryme dashurie dhe tolerance,pra e cilivizoi Evropen.Kete fryme dashurie e tolerance Jezu Krishti,e solli ne kohen kur iu desh botes dhe i duhet e do t'i duhet gjithnje per te ardhmen.Besimi i Krishtere,po perhapet me nje shpejtesi te madheedhe ne vendet myslimane,m.gj.s.ne keto vendeshume prej predikuesve te krishtere,vriten,persekutohen apo burgosen,ne menyre qe krishterimi te mos lejohet.
Keshtu Muhamedi as nuk kishte shembullmoral,kush nuk pajtohej me te,ai urdheronte ta vrisnin,kishte ushtri,hareme dhe ne haremin e tij , edhe vajze 9 vjeçe,kishte pushte dhe pasuri.E ndersa JEZU KRISHTI i shte krejt ndryshe.
arberia
arberia
Antar i e shquar
Antar i e shquar

Numri i postimeve : 626
Points : 341
Reputation : 61
Registration date : 19/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga Lec Neli prej Sun Aug 09, 2009 2:00 am

Un vi vete prej nji familje katolike qe nana vazhdon me kene besimtare, por gjithsesi me ca kam lezu e me ca marr vesh feja kristiane vjen prej Egjiptit te vjeter qe asht prefeksionu prej (SAUL) St'Palit edhe St Peter (Shen Pjetri) ne shekullin e pare mas krishtit per me fitu vet ata qe nertune e projektune Vatikanin (Konflikt interresit i hapun ba me nodh sot), nuk e shof fen kristiane si shum vete besimtare kristian (si drita e civilizimit) por perkunrazi e shof si problemin krysor per ardhjen e (dark ages) apo (Kohve te errta) mas ramjes t'perandoris Rromake prej vitit 476-1400. Kristianizmi nuk besoj se duhet mu barazpeshu me rilinjen Europiane sepse vete rilinja Europiane ishte ma shum rrebelim karshi kristianizmit sesa produkt i kristianizmit, mos te harrojm se djegjet e cdo gjaje pegane prej civilizimeve te (Egjiptit-Helen-Persian-Rromak) nen emen te kristianizmit qune njerzimin ne piken e 100% analfabetizem e injoranc, qe ju deshtne pothujse 11 shekuj me dale prej tij bots perendimore. Nuk besoj se kristianizmi duhet mu peshu si civilizim apo me pa zhvillimin e artit e shkenc si produkt i kristianizmit si bahet shum here, perkunrazi zhvillimi i artit e i shkenc bashk me kulturen e zhvillume perendimore apo te bots t'zhvillume jan vetem rreaksion i kunert i kristianizmit. Nejse ne kyt kanveshtrim e shof un kristianizmin.
Gjithsesi pamvarsisht mendimit tem gjithkush ka te drejt mi opinjonin dhe besimin e vet, kastan rrespektoj besimtart kristian dhe shpresoj te mos keqkuptohna per kanveshtrimin tem karshi kristianizmit

Lec Neli
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 119
Points : 193
Reputation : 0
Registration date : 03/07/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ADMIN prej Sun Aug 09, 2009 4:48 am

Edhe une lec vij nga nje familje Katolike ,dhe nena ime vazhdon te besij ne kete besim ,por une duke bredhur ne te gjithe boten dhe duke lexuar shume libra te ndryshem ,pra me nje fjale duke pare sadopak realitetin e ndryshimit ndermjet fese kristiane dhe asaje katolike une jam zhgenjyer shume nga kjo e fundit sepse kto te dy fe kane ndryshime shume te medha ne predikimin e bibles ,sot jam nje besimtar i denjte i Jesu Krishtit dhe mesimeve te tij
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ANNA prej Sun Feb 14, 2010 2:18 am

Me prejardhje nga nje familje e te krishtere katolike dhe frekuentimin e rregullet te riteve fetare katolike, kam mesua te adhuroj jezusi i cili sakrifikoj jete e tij per gjithsecilin nga ne. Besoj se ekziston nje ZOT i vetem te cilin ne e adhurojme, sepse eshte krijuesi jon. Fene e shoh si nje institucion edukimi sepse si feja e krishtere ashtu edhe ajo myslimane tentoje qe te edukojne besimtaret e tyre, per te qene njerez te denje. Feja eshte menyra sesi gjithsecila nga ne zgjedh te adhuroj krijuesin e tij.
ANNA
ANNA
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 4
Points : 4
Reputation : 0
Registration date : 30/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga BESIMTARI prej Sun Feb 14, 2010 4:14 pm

ANNA shkruajti:Me prejardhje nga nje familje e te krishtere katolike dhe frekuentimin e rregullet te riteve fetare katolike, kam mesua te adhuroj jezusi i cili sakrifikoj jete e tij per gjithsecilin nga ne. Besoj se ekziston nje ZOT i vetem te cilin ne e adhurojme, sepse eshte krijuesi jon. Fene e shoh si nje institucion edukimi sepse si feja e krishtere ashtu edhe ajo myslimane tentoje qe te edukojne besimtaret e tyre, per te qene njerez te denje. Feja eshte menyra sesi gjithsecila nga ne zgjedh te adhuroj krijuesin e tij.

Anna persh ,une jam pjeserisht dakort me ty ,por pyetja do te ishte sa % e njerzve bazohen ne shkrime shejte dhe sa % i cpikin vete ose predikojne sipas deshirave te tjerve
BESIMTARI
BESIMTARI
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 40
Points : 93
Reputation : 1
Registration date : 28/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga BESIMTARI prej Sun Feb 14, 2010 4:19 pm

ANNA shkruajti: ashtu edhe ajo myslimane tentoje qe te edukojne besimtaret e tyre, per te qene njerez te denje..

shume vete ose predikojne sipas deshirave te tjerve si psh keto nuk munen te jene tendime te edukojne njerzit

Citate nga Kurani.

Allahu i do luftëtarët Allahu i do individët që luftojnë për Islamin të rreshtuar si të ishin ndërtesa të fortifikuara (61:4).

Masakra e kundërshtarëve Myslimanët duhet t’i luftojnë jobesimtarët që i kundërshtojnë ata. Myslimanët duhet t’i nënshtrohen rregullave islamike të luftës. Ata duhet t’i vrasin mosbesimtarët kudo që i zënë ata. Ata duhet t’i largojnë nga vendet që i kanë marrë nga myslimanët. Durimi i mundimeve dhe shtypjes nga mosbesimtarët është më e keqe se veprimet e myslimanit për t’i masakruar mosbesimtarët (2:190-191). Myslimanët arsyetohen nga së luftuari gjatë festave meqë masakra e idhujtarëve arsyetohet nga persekutimi i vuajtur nga myslimanët (2:217).

Prerja e kokës dhe gjymtimi Zemrat e të pafeve do të tmerrohen që myslimanët të sulmojnë me trimëri duke ua prerë kokat dhe prerë gjithë gishtërinjtë. Gjymtimi i viktimave do të dëshmoj që kundërshtimi i Allahut dhe Muhamedit do të rezultojë me dënim të ashpër. Ata do të shkojnë në ferr (8:12-14).

Trajtimi i armiqve Ata që luftojnë Allahun dhe Muhamedin duhet të vriten, kryqëzohen, t’u priten duart dhe këmbët në të dyja anët apo të dëbohen nga vendi (5;33). Ata nuk duhet të detyrohen të bëhen myslimanë (2:256).

Bëni luftë me mosbesimtarët Myslimanët duhet të vazhdojnë luftën derisa religjioni i Islamit të domino kudo (8:39). Luftoni me mosbesimtarët dhe trajtoni ata ashpër. Ferri është vendi i tyre, që është përfundimi i tyre më i keq (9:73, 66:9).

Luftoni ndaj çdokujt Myslimanët luftojnë me këdo që e mohon Islamin, madje edhe kundër të krishterëve dhe hebrenjve që kanë mohuar Islamin, deri sa të paguajnë rregullisht kontributin financiar (xhizjen) me nënshtrim të gatshëm dhe të ndjehen plotësisht të varur nga pushtuesit e tyre islamik (9:29).

Mbytini dhe mbytuni Si shpërblim për jetët e tyre dhe kontributet, myslimanëve u jepet Kopshti i Parajsës. Kjo u premtohet atyre që luftojnë, mbysin dhe mbyten në rrugën e Islamit. I njëjti mesazh është edhe në Torë, Ungjill dhe në Kuran (9:111).


Luftoni jobesimtarët afër jush Myslimanët bëjnë luftë me jobesimtarët që jetojnë afër tyre për të demonstruar vrazhdësinë ndaj tyre (9:123).

Ndryshoni apo do të mbyteni Nëse hipokritët dhe ngatërruesit në qytet nuk ndryshojnë, Allahu do t’i nxit myslimanët t’i kapin dhe mbysin pa mëshirë kudo që t’i zënë ata (33:60,61
BESIMTARI
BESIMTARI
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 40
Points : 93
Reputation : 1
Registration date : 28/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ANNA prej Sun Feb 14, 2010 4:35 pm

BESIMTAR mundem te te them vetem nje gje nese e lexon biblen ka shume momente qe te bejne te dyshosh se si zoti e lejon gjith kete te keqe ne toke.
Para disa vitesh nje murgeshe e motrave te Don Boskos me ka thene:"Nese lexon biblen ose e humbet fare besimin, ose behesh nje besimtare i madhe dhe shume i devotshem sepse nga fillimi deri ne fund te bibles ka shume gjera te cilat te bejne te humbasesh besimin sepse si ka mundesi qe lejohet nga zoti te ndodhin te gjitha keto ne toke. Megjithe ate une besoj shume ne nje ZOT dhe ne birin e tij JEZUSIN dhe besoj se cdo gje qe ndodh Zoti e lejon te ndodhe per nje arsye.
Nuk mundem te gjykoj mbi asnje besim fetar tjeter dhe nuk mundem ti paragjykoj.
Feja eshte zgjedhe e gjithsecilit dhe gjithsecili e ben kete zgjedhje si e sheh me te drejte(mendoj une).
ANNA
ANNA
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 4
Points : 4
Reputation : 0
Registration date : 30/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga BESIMTARI prej Sun Feb 14, 2010 7:31 pm

ANNA shkruajti:BESIMTAR mundem te te them vetem nje gje nese e lexon biblen ka shume momente qe te bejne te dyshosh se si zoti e lejon gjith kete te keqe ne toke.
Para disa vitesh nje murgeshe e motrave te Don Boskos me ka thene:"Nese lexon biblen ose e humbet fare besimin, ose behesh nje besimtare i madhe dhe shume i devotshem sepse nga fillimi deri ne fund te bibles ka shume gjera te cilat te bejne te humbasesh besimin sepse si ka mundesi qe lejohet nga zoti te ndodhin te gjitha keto ne toke. Megjithe ate une besoj shume ne nje ZOT dhe ne birin e tij JEZUSIN dhe besoj se cdo gje qe ndodh Zoti e lejon te ndodhe per nje arsye.
Nuk mundem te gjykoj mbi asnje besim fetar tjeter dhe nuk mundem ti paragjykoj.
Feja eshte zgjedhe e gjithsecilit dhe gjithsecili e ben kete zgjedhje si e sheh me te drejte(mendoj une).

Anna obligimi moral i personalitetit tim me detyron qe te repektoj mendimin tend,por faktikisht e verteta qendron komplet ndryshe ,sepse bibla apsulutisht qe nuk ka kapituj as fjali qe te ben te dyshoje ne qofte se ti e kupton ate fjali ose ate fjale te zotit,per sa i perket murgeshes ,ai ishte mendimi i saje sepse ajo thjeshte eshte nje njeri si te gjithe tjeret dhe nuk e arrije ta gjeje askund ne bibel qe murgesha duhet te sakrifikoje jeten e saje ne ate menyre qe jane murgeshat ,dhe as qe zoti i ka drejtuar ato ne ate rruge ,ndryshimi im me ty eshte sepse ti jep mendimet tua kurse une i pershtatem vetem bibles ,kurse komenti juaj ishte se ka SHume gjera ne bibel qe ti humbe besimin tek zoti,ja perse ai i lejon keto gjera ,perkundrazi qe ti mos ta humbesh besimin tek ai

Te lutem lexoni keto paragrafe ne biblen tuaj ,pastaj jepni komente
HABAKUKU 1;3 PJETRI 5;7 ISAIA 55;8,9 JOBI 34;10 GJONI 5;19 ZBULESA 12;9 EKLISIASTIU 4;1,8,9 DHE 9;11 GJONI 4;8 KETO BESOJ SE TA SHPJEGOJNE ME MIRE QE FJALA E JEZU KRISHTIT NUK BEN TE DYSHOJE AS NJERI NE BESIMIN E TIJ
BESIMTARI
BESIMTARI
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 40
Points : 93
Reputation : 1
Registration date : 28/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ADMIN prej Sun Feb 14, 2010 8:09 pm

Sa shtruar e paski marre ju te dy
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ANNA prej Mon Feb 15, 2010 9:29 am

Ja keni ven pike GENTLEMAN.
Besimtar une nuk dyshoj ne besimin tim, besoj shume dhe cdo hap ne jeten time e hedh mbi baze te besimit tim, ne ZOT dhe Jezus, por kjo nuk me jep te drejt te tregohem egoiste dhe te paragjykoj besimin e te tjereve
ANNA
ANNA
Antar i e regjistruar
Antar i e regjistruar

Numri i postimeve : 4
Points : 4
Reputation : 0
Registration date : 30/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga BESIMTARI prej Mon Feb 15, 2010 10:28 am

ANNA shkruajti:Ja keni ven pike GENTLEMAN.
Besimtar une nuk dyshoj ne besimin tim, besoj shume dhe cdo hap ne jeten time e hedh mbi baze te besimit tim, ne ZOT dhe Jezus, por kjo nuk me jep te drejt te tregohem egoiste dhe te paragjykoj besimin e te tjereve

Moter Anna me behet qefi qe ecen ne rrugen e zotit ,por te lutem mos te keqkuptohemi ,une nuk po paragjykoj as nje fe ,por duke u bazuar ne mesimet qe disa fe predikojne ,me jep plot te drejte te them qe perendija nuk besoj se i don besimtaret te bejne te tjeret te besojne me dhune sikur i kam shikua ne disa citate tek kurani ,ose sic i kam shikua disa prifterinje ne kisha qe madhkojne njerzit ,pra perendija eshte zemer gjere dhe nuk vepron ashtu sic na mesojne keta ,pastaj une nuk jam egoist ,as nuk them qe feja ime eshte ma e mira ose as qe une jam ma i miri ,por gjithmone duke lexuar mesimet e tyre dhe duke i krahasuar me mesimet e PERENDISE
BESIMTARI
BESIMTARI
Antar i e aktiv
Antar i e aktiv

Numri i postimeve : 40
Points : 93
Reputation : 1
Registration date : 28/01/2010

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KRISTIANE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi