''CILA ESHTE FEJA KATOLIKE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Shko poshtë

''CILA ESHTE FEJA KATOLIKE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ADMIN prej Mon Jan 26, 2009 7:56 am

Diskutim me shqipetaret eshte i vetmi forum demokrat ,jeni te lire te shpreheni mendimet tuaja ,si dhe te postoni cfare do artikullit ose vidio mbi kete teme pa ofenduar as nje antare tjeter
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ''CILA ESHTE FEJA KATOLIKE DHE CFARE DINI JU NGA KJO FE''

Mesazh nga ADMIN prej Sun Apr 12, 2009 7:21 pm

Te krishteret festojne Pashket


Mijera besimtare katolike kane mbushur kishat per te festuar dhe kujtuar nje nga momentet me te rendesishem te besimit, ringjalljen e Krishtit.
Me thirrjen “Krishti u ngjall”, besimtaret kane ndjekur meshen tradicionale ne katedralen e “Shen Palit” dhe kane kryer ritet e faljes se bashku me arkipeshkevin Imzot Rrok Mirditen.
Pashket jane paraprire nga kreshma, agjerimi dhe perkorimi qe zgjat 40 dite per besimtaret katolike te cilet e privojne veten nga produktet shtazore.
Ky agjerim nis qe nga e merkura e perhimte dhe mbaron Te Dielen e Palmave, periudhe e cila kujton 40 ditet e kaluara ne shkretetire nga Jezu Krishti ne lutje dhe agjerim.
Te premten Krishti kryqezohet e me pas ndodh mrekullia, ai ringjallet.
Pas meshes tradicionale, festa vazhdon gjate dites se diel ku nuk mungon simboli i saj, veza e Pashkes.
ADMIN
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi