Shqiperia, demokraci hibride

Shko poshtë

Shqiperia, demokraci hibride

Mesazh nga ADMIN prej Sat Jan 17, 2009 6:29 pm

Shqiperia, demokraci hibride


Indeksi i Demokracise per vitin 2008, i Njesise Studimore i revistes prestigjioze britanike “The Economist” (The Economist Intelligence Unit) ofron nje vizion global per funksionimin e demokracise ne boten e sotme, permes analizes se nje morie elementesh, qe pasqyrojne shkallen e zhvillimit dhe te funksionimit te institucioneve, zgjedhjet e lira dhe respektimin e te drejtave civile.
Raporti i vitit 2008 eshte i dyti per kete njesi te specializuar te revistes “The Economist” dhe eshte botuar ne shqip nga revista “Mapo” ne numrin e saj te fundit.

Raporti i ketij viti i ndan shtetet ne kater grupime: grupimi i pare “demokracite e plota” (full democracies), grupimi i dyte “demokracite e paplota ose joperfekte” (flaeed democracies), grupimi i trete “regjimet hibride” (hybrid regimes) dhe grupimi i katert “regjimet autoritare” (authoritarian regimes).

Raporti cileson si “demokracise thuajse perfekte” Suedine, e cila ze vendin e pare ne grupimin e “demokracive te plota”, e pasuar nga pese vende te tjera skandinave dhe te Europes Veriore, perendimore.

Poshte ketij grupimi demokracish te zhvilluara ndodhet nje liste e gjate vendesh qe cilesohen nga raporti si “demokraci te paplota” ose “demokraci joperfekte”. Ne kete grup vendesh, futen vendet fqinje te Shqiperise, Maqedonia, Mali i Zi dhe me e habitshmja, Serbia, nje vend qe shkaktoi luften e gjate ballkanike ne fund te shekullit te shkuar.

Neper lupen e kujdesshme te kesaj njesie, qe vepron ne strukturen e njeres prej mediave te shkruara me influente sot ne bote, “The Economist” ka kaluar edhe Shqiperia e cila rendittet ne grupimin e trete, te “regjimeve hibride”.

Vendi yne ndodhet ne nje liste shtetesh me te cilat nuk ka asnje lidhje gjeografike, politike, sociale apo historike e kulturore. Bashke me ne, ne grupimin e “regjimeve hibride” hyjne Zambia, Madagaskari, Uganda, Burundi, Rusia, Territoret Palestineze, Ekuadori dhe Venezuela, Iraku dhe ndoshta si ngushellim renditemi edhe me Turqine dhe Bosnjen.

Klasifikimi i Shqiperise te regjimet hibride poshte vendeve fqinje u hedh nje hije te forte dyshimi te gjitha pretendimeve se ndodhemi ne krye te listes se vendeve qe favorizojne biznesin, investimet etj.
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi