Evrope, lind “kompjuteri njeri”

Shko poshtë

Evrope, lind “kompjuteri njeri”

Mesazh nga ADMIN prej Fri Jan 23, 2009 8:56 pm

Evrope, lind “kompjuteri njeri”


Nuk ka nevoje qe perpara nesh te kemi nje njeri te gjalle per te komunikuar, pasi kete mund ta beje shume mire edhe kompjuteri.

Quhet “Spoken Language Undertstanding” dhe eshte shpikja me e fundit e disa shkencetareve evropiane. Behet fjale per nje kompiuter i pajisur me nje software qe mund te kuptoje ate cfare thone njerezit dhe te jape zgjidhje per probleme te caktuara.

“Kam probleme me printerin dhe nuk di se cfare te bej?”. Ai mund te pergjigjet menjehere ndaj kesaj pyetjeje dhe shume te tjerave, duke te nxjerre nga telashet me shume informacione te vlefshme.

Kompjuteri eshte pajisur me te gjitha gjuhet e perdorshme ne Evrope, duke bere te mundur nje bashkebisedim te kendshem. Sipas shkencetareve, rruga eshte ende e gjate pasi software duhet te pajiset me shume informacion, ne menyre qe te jete ne gjendje te jape zgjidhje per cdo problem dhe ne cdo gjuhe evropiane.

Kjo shpikje mund te aplikohet ne te ardhmen ne disa sektore kyc si, banka, agjenci turistike dhe ne zyrat ku marredheniet klient-punonjes jane te perditshme
avatar
ADMIN
admin
admin

Numri i postimeve : 902
Points : 859
Reputation : 10
Registration date : 10/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.Bajzianet.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi